Msza to uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu.

31 sierpnia, 2021 0 przez admin

Msza święta dla wielu katolików to największe wydarzenie w tygodniu. Msza to też według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są także różnorodne rodzaje takowych mszy. Oprócz nabożeństwa, które są w niedzielę, możemy wyróżnić jeszcze inne istotne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w których jako praktykujący katolik trzeba brać udział to głównie Boże Narodzenie, Wielkanoc, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Ostatni dzień roku a także Pierwszy dzień roku to też czas, kiedy osoby wierzące spotykają się na mszę świętą w kościele. Wierzący gromadzą się wówczas w swoich świątyniach na mszy, aby podziękować Bogu za swoje dotychczasowe życie, sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Ta część polega na tym, że jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa, jak i od wiernych, ponieważ wedle chrześcijańskiej wiary również jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Sama msza święta rozpoczyna się od procesji, jeśli jest jakaś specjalna uroczystość. Kolejno ksiądz wykonuje znak krzyża i osoby zgromadzone w świątyni powtarzają ten znak razem z księdzem. Podobnie msza kończy się błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest też akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, iż jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do modlitwy. Potem ksiądz dociera do zasadniczej części eucharystii. To dwa czytania:pierwsze i drugie, psalm oraz liturgia słowa. Należy też zaznaczyć, iż dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. Na mszy świętej w tygodniu bardzo często kapłan ogranicza się jedynie do jednego. Psalm też nie zawsze jest tak samo śpiewany. W zależności od tego, czy jest czas Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to zmieniają się końcówki danego psalmu. Wtedy w okresie przed Wielkanocą, w czasie wielkiego postu nie śpiewamy Alleluja. Zaś w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele w trakcie mszy świętej śpiewa się kolędy. Co mszę kapłan wygłasza także napisane przez siebie kazanie. Następuje ono tuż po Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień kazanie jest inne.

 

Podstawowym elementem takiej mszy świętej jest także komunia święta. Wówczas wszyscy wierni gromadzą się przeważnie przy ołtarzu, ponieważ tam ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię prosto z kielicha wprost do naszych ust. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni przychodzą na środek a tam ksiądz albo paru księży w zależności od ilości ludzi, przychodzą i udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze święte ludzie przychodzą do świątyni całą rodziną. Nawet małe dzieci są zabierane do kościoła, aby od małego poznawały swoją kulturę oraz wiarę. Zdecydowana większość takich dzieci przygotowywana jest do przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla praktykujących katolików.