Inteligentny dom jest przestrzenią, jaka reaguje na polecenia wydawane poprzez jego mieszkańców.

14 czerwca, 2021 0 przez admin

Czy dom może być inteligentny? Oczywiście, że tak choć jego inteligencja różni się od tej, która odnosi się do człowieka. Pod pojęciem inteligentnego domu trzeba bowiem rozumieć systemy i narzędzia dedykowane automatyzacji. Inteligentny dom jest więc przestrzenią, jaka reaguje na polecenia wydawane przez jego mieszkańców. Wszystko opiera się na wspomnianych już systemach, jakie powiązane są w jedną sprawnie działającą sieć i które cały czas współpracują ze sobą. A to wszystko możliwe jest dzięki zainstalowanym w takim domu detektorom i czujnikom.

 

Inteligentny dom urządzenia to droga, która bez wątpienia czyni życie znacznie wygodniejszym. Ta technologia pozwala przy pomocy jednego urządzenia, np smartfonu, ustawiać wewnętrzne parametry pomieszczeń. Tyczy się to m.in. regulacji temperatury, jak również natężenia światła. Oprócz tego, zdalnie możemy też opuszczać a także podnosić rolety, czy wyłączać a także włączać narzędzia elektryczne. Te wszystkie czynności można załatwić bez kłopotu siedząc na kanapie, czy pracując w naszym ogrodzie. Wygoda to istotna, ale nie jedyna zaleta domów inteligentnych. Inną cechą, na jaką warto zwrócić naszą uwagę, jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo obejmuje 2 główne aspekty. Pierwszym z nich jest monitoring. I tu należy zaznaczyć, iż wideo z monitoringu na żywo oglądać można także z wielkich odległości. Kolejnym aspektem jest system alarmowy, a o jego zaletach chyba nie musimy Państwa przekonywać. Następną cechą, za którą inteligentne domy są tak dobrze oceniane, jest pozytywny wpływ na zdrowie.

 

Tak rzadko zwracamy dziś uwagę na warunki, w jakich pracujemy, czy odpoczywamy. Tymczasem natężenie światła czy optymalna temperatura posiadają bardzo duże znaczenie. Dzięki nim organizm znacznie łatwiej odpoczywa a także regeneruje się. Wszystko to powoduje, że w inteligentnym domu po prostu żyjemy zdrowiej. Oszczędność – i o niej nie możemy nie wspomnieć, mówiąc o rozwiązaniu smart home. Bo chociaż na sam początek musimy ponieść koszty powiązane z montażem systemu, po niedługim czasie możemy zaobserwować malejące opłaty na rachunkach za prąd, czy ogrzewanie. Ten zaawansowany system ogranicza bardzo efektywnie niepotrzebne straty energii, troszcząc się równocześnie bez przerwy o komfort domowników. Mówiąc o automatyzacji domu, powinniśmy powiedzieć też o aspekcie technicznym. Wielu ludzi martwi się, iż taka liczba czujników czy systemów, wiązać będzie się z bardzo dużą ilością kabli. Nic bardziej mylnego. Te nowoczesne narzędzia nie tylko nie wymagają żadnych kabli, ale nie potrzebują również skomplikowanych prac instalacyjnych. Tak więc nie ograniczają swobody korzystania z pokoi nawet w niewielkim zakresie.

 

Wygoda oraz bezpieczeństwo to dwie najważniejsze cechy inteligentnych lokalów. Ich lista jest jednak zdecydowanie większa. Wszystko to powoduje, że na rozwiązania takie decyduje się coraz więcej ludzi. Coraz większa liczba domów zarówno w Polsce, jak i w innych częściach świata staje się domami inteligentnymi.