Granit wykorzystany jest do produkcji pomników oraz nagrobków.

8 czerwca, 2021 0 przez admin

Kamieniarstwo jest jedną z gałęzi rzemiosła, które z każdą dekadą coraz bardziej się rozwija, gdyż istnieje zapotrzebowanie na wyroby kamieniarskie. Nic też nie wskazuje na to, iż miałoby być inaczej, gdyż obserwujemy ciągłe zapotrzebowanie np na nagrobki oraz pomniki. Kamieniarstwo istniało od dawna i służyło również do wielu innych celów niżeli służy obecnie. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną a mianowicie to, że bloki kamienne należy na początek wydobyć zaś następnie poddać je stosownej obróbce.

Dziś wydobyte skalne bloki cięte są na płyty o różnej grubości w zależności od ich późniejszego zastosowania. W kolejnym etapie są one polerowane aby uzyskać odpowiedni stopień połysku. I dopiero wówczas wycina się z nich konkretne elementy, w których kolejny raz poleruje się zewnętrzne powierzchnie a ponadto obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko pomniki i nagrobki, lecz też różne szczegóły budowlane, jakie również wyrabiane są z różnego rodzaju kamienia. Jeżeli chodzi o materiał na nagrobki Mława, to są one najczęściej tworzone ze skał metamorficznych lub magmowych.

Najbardziej pospolitą skałą magmową jest z pewnością granit. Spotkamy go na całym świecie częściach świata. W naszym państwie też możemy go spotkać na Górnym Śląsku, koło Krakowa oraz w Tatrach. Granit stosowany jest np. w produkcji nagrobków oraz pomników. Jest też wykorzystywany w budowlance, ale zdarza się to o wiele rzadziej, dlatego że w budowlance w większości stosuje się skały osadowe. Granit jest kwaśną, głębinową a także jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z plagioklazu, kwarcu, biotytu i skalenia potasowego. Granit może mieć różne barwy, jak szary, jasnoszary, ciemnoszary, zielony, czerwony, biały, a także mieć różne odcienie różu. W kamieniarstwie granit jest łatwym do obróbki materiałem. Co więcej produkty zrobione z granitu są wytrzymałe i pięknie się prezentują. To z tego powodu poza nagrobkami i pomnikami używa się go coraz częściej w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają płyty okładzinowe, elementy dekoracyjne a także jeszcze kilka innych części. Obecnie zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak wiele lat temu.

Dzisiaj postęp w dziedzinie technologii doprowadził do tego, iż tą pracę w znacznym stopniu ułatwiają maszyny oraz różnorodne narzędzia, które bardzo pomagają rzeźbić, wiercić, wycinać, polerować czy szlifować. Jednakże ludzkie ręce oraz ludzka siła w każdej sytuacji jest bardzo potrzebna. Z tego powodu osoby , które pragną pracować w tym zawodzie powinny wyróżniać się dobrym zdrowiem a także niemałym zasobem fizycznej siły. Co więcej, jak w każdym zawodzie, tak także i tu potrzeba właściwego podejścia do wykonywanej pracy oraz dokładności, gdyż tylko taki zakład, który produkuje najlepsze i funkcjonalne produkty, czy też konstrukcje ma duże szanse na utrzymanie się na rynku a także rozwój. Obecnie na terenie RP na tym rynku także istnieje duża rywalizacja i trzeba być konkurencyjnym w każdym aspekcie, żeby funkcjonować w tej branży.