Główna msza święta, która odprawiana jest w niedzielę nazywa się sumą parafialną.

15 sierpnia, 2021 0 przez admin

Większość ludzi w naszym kraju to katolicy. Niektórzy regularnie praktykujący, zaś inni mniej. Dla bardzo wielu bardzo istotne jest uczestniczenie we mszy świętej. Msza święta odprawiana jest codziennie, przez cały rok, z wyjątkiem Wielkiego Piątku, gdy mszy świetej nie ma w kościele na całym świecie. Ludzie wierzący przede wszystkim uczestniczą w mszach w różne święta a także niedziele, bowiem jest grupa osób, która regularnie, codziennie uczęszcza do kościoła na mszę. W kościołach katolickich msze święte odprawia ksiądz. Liturgia dzieli się na kilka części.

Wierni w kościele odmawiają modlitwy, śpiewają pieśni religijne a także psalmy, słuchają słowa Bożego jak również kazania oraz przystępują do Komunii. Najważniejsza Msza, odprawiana w niedzielę nazywana jest sumą parafialną. W trakcie mszy zbierana jest również tak zwana ofiara na tacę, czyli ofiara wiernych na różne opłaty związane z kościołem. Księdzu pomagają szafarze a także ministranci, czyli chłopcy, którzy zdecydowali się służyć przy ołtarzu. Ołtarz, to główne miejsce w kościele katolickim, z którego właśnie ksiądz odprawia nabożeństwo. Każda msza ma swoją własną formułę, której ma obowiązek się trzymać odprawiający mszę. Msza zakończona jest błogosławieństwem, którego udziela ksiądz wszystkim wiernym, obecnym w kościele.

W wielu kościołach kilka minut przed mszą jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i wyspowiadać się, żeby mieć możliwość w pełni uczestniczyć we mszy, czyli móc przyjąć komunię świętą, a jest to możliwe jedynie wtedy, kiedy jesteśmy bez grzechu.