Choroba alkoholowa zalicza się do grupy chorób, które są nieuleczalne.

5 lipca, 2021 0 przez admin

Alkoholizm już od ładnych kilku lat uznawany jest za chorobę. Wpisuje się on w szeroki wachlarz uzależnień, które wyłącznie przy pomocy specjalistycznej terapii można przezwyciężyć. Tutaj trzeba podkreślić, że pokonanie tej choroby nie oznacza jej wyleczenia.

Choroba alkoholowa należy bowiem do tej grupy chorób, które nie są do wyleczenia. Znaczy to, że uzależnionym od alkoholu zostaje się na całe życie. Jednak twoje życie ma szansę przebiegać zupełnie inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Żeby jednak tak się stało, potrzebna jest kompleksowa opieka nad uzależnionym. Jeżeli ktoś chce przezwyciężyć uzależnienie, wspaniałym miejscem dla niego jest profesjonalna klinika leczenie w której ma naprawdę charakter kompleksowy. Przebywanie w tego typu miejscu zapewnia 1-wszy a także podstawowy warunek skutecznego leczenia – wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi również odbyć detoks. To oczyszczenie organizmu jest niezbędne, nie tylko i wyłącznie do oceny stanu fizycznego osoby chorej, ale także do uświadomienia jej, jak mocno choroba jest zakorzeniona w jej psychice. Ponieważ tak naprawdę prawdziwa walka o wyjście z uzależnienia toczy się w głowie chorego. To właśnie dlatego psychologiczny aspekt choroby alkoholowej jest tak istotny. Wszywka alkoholowa Lublin zawsze wymaga zaangażowania pacjenta. Jeśli ktoś nie pragnie się leczyć, jeżeli już nie posiada w sobie chęci walki, bardzo trudno wyczekiwać postępów.

Wiedząc o tym doskonale, lekarze na samym początku pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych chorych, którym brakuje motywacji, próbują bardziej zaangażować. Tych natomiast, którzy pragną walczyć, wspierają w wzmacnianiu ich determinacji. Kiedy czują, iż determinacja jest, że ich pacjent chce walczyć, podejmują kolejne kroki. Podczas następnego etapu terapii starają się dotrzeć do źródła uzależnienia. Bo samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. On jest rezultatem. Motyw, który popchnął pacjenta do nieumiarkowanego picia, leży za każdym razem gdzieś na zewnątrz. I to znalezienie jego jest wówczas priorytetem. Dopiero poznanie powodu, umożliwia przejść do kolejnych etapów. To na pewno wymaga nieco czasu. Ale powinno się go wygospodarować, żeby nareszcie oswobodzić się od demona w głowie, który spowodował, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A w momencie gdy to będzie już za nami, można przejść następnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie pacjenta, jak sobie poradzić w stresujących chwilach. Dlaczego? Ponieważ szczególnie w takich chwilach powraca wielka ochota sięgnięcia po alkohol. Poza tym chory uczy się również odmawiania alkoholu ludziom trzecim oraz zrozumienia, iż nawet jego mała dawka może spowodować nawrót choroby.

Aspekt psychologiczny leczenia alkoholizmu jest bardzo ważny. Możemy nawet uznać, iż nie ma efektywnej terapii, bez sesji z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, jak najbardziej potrafi też dać bardzo dobre rezultaty, ale powinno być ono pracą z psychologiem uzupełnione.